هفت روش برای هوشمند شدن خرده فروشی در سال ۲۰۲۲

هفت روش برای هوشمند شدن خرده فروشی در سال ۲۰۲۲

باور بیشتر مردم در کسب و کار به ارتباط حضوری است و اعتقادی به تغییر روند در کسب وکار خود نداشته و به همان روش قدیم فروشگاه آجری (brick-and-mortar ) اکتفا می کنند. در همین راستا کسب و کارهایی بودند که به تدریج خود را با روش های به روز فروش و مدیریت انطباق داده و روند فروش را آپدیت نگه داشتند. با توجه به سلیقه و نظر متفاوت هر شخص، هر دو مدل کسب و کار که پیشتر ذکر شد دارای احترام بوده و هر کدام به میزانی پیشرفت دارند؛ اما تا زمانی که کرونا رونمایی شد : این جا بود که تفاوت این دو مدل کسب و کار مشخص شد؛ چیزی که تا به امروز یکی از راه های پیشرفت برای کسب و کار به شمار می رفت، الان تنها راه ضروری نجات و بقای یک کسب و کار بود.

استفاده از فضای ابری :

 

 سیستم قدیمی خود را به سیستم هایی بر پایه ی فضای ابری  تبدیل کنید، که به شما و کارمندانتان این امکان را می‌دهد تا هر زمان که بخواهید و  هر طور که بخواهید کار کنید؛  فناوری ابری نه تنها مقرون به صرفه است، بلکه به راحتی با سایر سیستم ها ادغام می شود و از شما در برابر نقص سخت افزاری محافظت می کند.

زمانی که از سیستم های قدیمی و از مد افتاده استفاده می کنید؛ هزینه های اضافی زیادی را به همراه دارد مثل : پشتیبانی IT و آپدیت های نرم افزاری که اگر از سیستم بر پایه فضای ابری یا (Cloud-base) استفاده کنید این مشکلات حل می شوند.

مزیت های سیستم ابری

 

 ۱. کاهش هزینه های زیرساخت و به روز رسانی

 • هزینه هایی که برای زیر ساخت ها استفاده می شود را به صفر می رساند.
 • بدون هیچ گونه هزینه یا سخت افزار خاصی، می توانید هر کجا که هستید با داشتن اینترنت به بیزینستون و اطلاعات آن دسترسی داشته باشید و آپدیت ها به صورت اتوماتیک انجام گیرد.
 • هیچ کاری به جز باز کردن اپلیکیشن نباید انجام بدهید.

۲.پاسخگویی سریع به مشتریان

اگر سیستم صندوق فروش یا pos بر پایه فضای ابری یا Cloud باشد؛ هرجا که باشید  بدون نیاز به حضور در محل کسب و کار خود، فقط با کلیک روی یک دکمه قادر به ثبت سفارش ها و اطلاع به مشتریان هستید.

 همچنین می توانید به صورت لایو از موجودی ها، فروش ها، فاکتورهای صادر شده، انبار، حسابداری و... مطلع شده  و به سرعت پاسخ گوی مشتری ها باشید.

مثال:

یک بوتیک پوشاک که  فروش به صورت آنلاین هم دارد در صورت وابستگی به سخت افزار و سیستم های سنتی فروش؛ برای فروش اجناس خود باید حتما در فروشگاه حضور داشته باشد تا فاکتور صادرکرده و موجودی جنس فروخته شده را به روز و پرداخت مشتری را ثبت کنند  و … که تمامی این پروسه ها زمان بر هستند‌.

اما با داشتن یک سیستم برپایه فضای ابری (cloud - base) می توانند از هر کجا که هستند فروش خود را با کمترین میزان خطا انجام دهند و هر لحظه که اراده کنند بتوانند آخرین تغییرات موجودی، فاکتورهای ثبت شده، فروش، حسابداری و ...را چک کنند؛ فقط کافیه به اینترنت دسترسی داشته باشند.

۳.به روز بودن 

زمانی که بیزینس خود را به صورت سنتی اداره می کنید، دچار آشفتگی خواهید شد و پیشرفت نمی کنید پس زمان آن رسیده که با استفاده از سیستم های فضای ابری درصدد برطرف سازی آشفتگی ها برآیید؛ و رو به جلو و به سمت آینده حرکت کنید.

۴.قابل دسترس در هر کجا

 در زمان های قبل هر کس به هر دلیلی قادر به حضور در محل کار خود نبود و قصدِ  کار و کنترل اوضاع از راه دور، مثل: فروش ،چک کردن موجودی و یا امثال آن... را داشت؛ انجام این کاردر خانه یا در هرکجای دنیا کار ساده ای نبود و زحمت های فراوانی به همراه داشت؛

اما الان با داشتن سیستم هایی بر پایه فضای ابری و دسترسی به اینترنت، هر کجا که باشید به همراه آیپد آیفون یا لپتاپ خود می توانید به راحتی کنترل اوضاع را در دست گرفته و بیزینس خود را اداره کنید.

اینکه می توانید با داشتن سیستم Cloud- Base از هر کجا که هستید کنترل اوضاع کاری خود را  در دست گرفته تا با زمانی که در فروشگاهتون هستید فرقی نداشته باشد؛ برای هر کسب و کاری یک مزیت بزرگ به شمار می آید.

۵.سرعت بالا و قابل ادغام

در بسیاری از موارد ممکن است بخواهید قابلیت هایی را از طریق اپلیکیشن های دیگر به سیستمتون اضافه کنید.

سیستم هایی که بر پایه فضای ابری هستند چند سیستم در یک سیستم ساده ادغام شدند؛ به این معنا که سیستم شما، بیشتر و بیشتر کار کرده و با بیزینس شما رشد خواهد کرد و این امکانات پایان ناپذیرند.

آمنی چنل در بیزنس

 

کانال هایی که از آن ها خرید انجام می دهیم به طورعجیبی شبیه به هم و متنوع هستند، مثل: آنلاین شاپ ها، فروشگاه ها و اپلیکیشن ها، ولی به این معنی نیست که ما تجربه ی خرید این چنینی را ادامه می دهیم؛

هر روزه انتظارات مشتریان از سفر یکپارچه بین فروشگاه های فیزیکی و آنلاین شاپ ها بیشتر و بیشتر می شود.

برای اینکه مطمئن شوید بیزینس مستقل شما موفق خواهد ماند، نیاز به ادغام شدن با سیستم های چند کاناله دارید تا با پیدا کردن قابلیت و انعطاف پذیری به مشتریانتون تجربه خرید از یک بستر یکپارچه را بدهید.

 آمنی چنل چیست ؟

 

اکثر خرده فروشان از طرق مولتی چنل اداره می شوند و امکانش هست که دارای وب سایت، فروشگاه فیزیکی، کانالهای فروش در شبکه های اجتماعی، اپلیکیشن موبایل و.... باشند؛ که هر کدام را باید به صورت جداگانه اداره کنند اما با ادغام این پلتفرم های جدا جدا از هم در یک پلتفرم، آمنی چنل یا همان سیستم همه کاناله شکل می گیرد که شما می توانید همه ی کانال های فروش خود را از یک جا مدیریت کنید.

چرا آمنی چنل :

در واقع مشتریان کنونی شما از همان راه های خرید همیشگی از شما خرید می کنند که اگر این راه را آپدیت نکنید و راه های خرید جدید را پیش روی آن ها نگذارید؛ امکانش هست زمانی که به دنبال راه های جدید وخرید آسان هستند؛ مشتریان خود را از دست بدهید.

 

برای اطمینان از موفقیت و دوام کسب و کارتان، باید از ابزارهایی استفاده کنید که به خریداران حق انتخاب و در عین حال تجربه ‌ای یکپارچه در همه کانال‌ها ارائه می‌دهد، پس کسب و کارتان را به سیستم omni channel  یا همه کاناله مجهز کنید؛

 • این یعنی :
 • مشتری بیشتر
 • سینک شدن موجودی در تمام کانال ها
 • پیشنهاد راه های مختلف برای خرید
 • درآمد بیشتر
 • به روز شدن موجودی در لحظه
 • ارائه راه های متعدد برای خرید
 • دسترسی آسان مشتریان برای خرید

با CRM مشتریان خود را وفادار کنید :

 

 سیستم وفاداری مشتری یکی از رکن های مهمی است که باعث افزایش تعداد بازدید و تعامل مشتری چه حضوری و چه آنلاین با شما خواهد شد.

 می توانید با این سیستم  یک ارتباط قوی و طولانی مدت را با مشتریان شکل بدهید، به طوری که تا کنون این چنین قوی نبوده است.

احساس نیاز به CRM از جایی شکل گرفت که سیستم آشفته گردید و پیگیری مشتری ها سخت شد در نتیجه ابزار جذاب مارکتینگ به کمک کسب و کارها آمد.

به کمک این ابزار اطلاعات مشتریان جمع آوری شده و به صورت شخصی سازی شده، در جهت افزایش جذابیت برند و افزایش مشتری و تکرار خرید مشتریان استفاده می گردد.

روابط بلند مدتی با مشتریان خود شکل بدهید تا آنها را تشویق کنید که چه آنلاین و چه حضوری باز هم از فروشگاهتون بازدید کرده و پیگیرتون باشند.

برای حفظ وفاداری مشتری از ایمیل و مسیج، برای ارسال اتفاقات و خبرهای جدید  و تبلیغات استفاده کنید.

وفاداری به برند خود را با روش های زیر قوی تر کنید:

پروموشن

تخفیفات

اطلاع رسانی از اتفاقات جدید فروشگاه

معرفی محصول جدید

از داده های مشتری خود برای ایجاد یک برنامه یا پاداش شخصی استفاده کنید

و به سوشال مدیای خود شخصیت دهید تا بهتر بتوانید با مخاطبان ارتباط برقرار کنید.

پرداخت بدون تماس :

 

پرداخت بدون تماس پیشنهادی برای خرید بیشتر و راحت تر می باشد:

انتظارات متغیر است؛ کسب و کارها باید با نیازِ الانِ مشتری و نیازی که در آینده پیدا خواهد کرد سازگار باشند.

تغییر تکنولوژی پرداخت، باعث می شود مشتری کسب و کار شما را در بالای ذهن خود حفظ کند.

 پرداخت بدون تماس یعنی صورت حساب را از طریق لینک پرداخت یا اپلیکیشن های روی موبایل پرداخت کنید و این متد جایگزین صف های طولانی فروش می شود.

نوآوری در کسب و کار، انتظار مشتری از فروشگاهی است که به آن علاقه دارد.

 

اما چرا پرداخت بدون تماس ؟

 

پرداخت بدون تماس، سرعت پرداخت را افزایش می دهد،

 معطلی کمتری در صف های فروش و در نتیجه صرفه جویی در وقت را به همراه دارد،

 با وسایل غیر بهداشتی مثل: کیف پول و کارت کمترین تماس را دارد،

 و در آخر این تجربه منجر به رضایت مشتری خواهد گردید؛ در نتیجه مشتری ها از این نوع خرید بیشتر لذت می برند و خرید می کنند؛

 لازم به ذکر است؛ مارکت هایی که به این نوع پرداخت روی آوردند، بسیار راضی بوده و نتایج خوبی گرفتند.

افزایش بازدید حضوری مشتریان :

 

 قاعدتا بعد از یه مدت که تمرکز شما روی فروش آنلاین بوده است، ترافیک فروش آنلاینتون بیشتر از فیزیکیتون خواهد بود و شاید شما تمایل به بازگشایی فروشگاهتون بعد از فروکش کردن اوضاع کرونا داشته باشید و طبیعتا مشتری های جدیدی در فضای آنلاین پید کردید که اطلاعی از وجود کسب و کار فیزیکی شما از جمله: آدرس فروشگاه و.... ندارند. 

بعد از فروکش کردن پاندمی کرونا قاعدتا شما در فضای مجازی مشتری های زیادی را جذب کردید، که شاید از وجود فروشگاه فیزیکی شما اطلاعی نداشته باشند و شما الان قصد بازگشایی فروشگاه خود را دارید؛ پس گذاشتن اطلاعات دقیق از فروشگاهتون در بیو، ساعت دقیق کاری، آدرس در گوگل مپ، اطلاعات تماس و تولید محتوا از روند بازگشایی فروشگاه، فضای فروشگاه و … از اهمیت زیادی برخوردار است.

 

هشت راه حل برای تبدیل مشتری آنلاین به مشتری حضوری:

1.لوکیشن، اطلاعات و ساعات دقیق کاری را به وضوح به مشتریان خود توضیح بدهید.

2.از اتفاقات و ایونت های داخل فروشگاه که به صورت آنلاین برای مشتریان قابل مشاهده نیست مطلعشون کنید.

3. مدت های کوتاهی را برای مشتریان حضوریتون، تخفیف در نظر بگیرید.

4.به صورت آنلاین موجودی اجناس خود را اعلام کنید.

5.محصولات و خدمات مرتبط با داخل فروشگاه را تبلیغ کنید.

6.پیشنهادات جذاب، هدیه و خدمات ویژه ای را برای مشتریان حضوری خود فراهم کنید.

7. برای ایجاد خدمات بهتر و شخصی سازی شده، اطلاعات مشتریان حضوری خود را جمع آوری کنید.

8.مشتری های وفادار و خرید اولی ها را تفکیک کنید، مثلا: برای خرید اولی ها یک پیغام تشکر و خوش آمد ارسال کنید و برای مشتری های مدام خود تخفیف یا آفر پیشنهاد بدهید.

 

برای مشتری تجربه شخصی فراهم کنید :

به مشتریان تجربه ی شخصی سازی شده به صورت آنلاین و غیرحضوری ارائه دهید.

طبق خرید ها ی قبلی و سلایق مشتریان، محصولات را پیشنهاد کنید؛  و هر زمان که مشتریان کالای پیشنهادی را به سبد خرید خود اضافه کردند، محصولات مرتبط با آن خرید را ذکر کنید.

یکی دیگر از راه های عالی برای یافتن محصولات مناسب و متناسب با سلیقه ی مشتری، نمایش اقلام مکمل محصول در صفحات است.

 فراهم کردن تجربه ی خاص بودن و کمک کردن به مشتری از طریق شما، باعث حفظ رابطه ی برند با مشتری می گردد و همزمان احتمال خرید حضوری را نیز افزایش می دهد.

در شبکه های اجتماعی مشتری جذب کنید :

 

از زمانی  که مخاطبان شبکه های اجتماعی خود را با محتواهای جذاب حفظ می کنید؛ به راحتی می توانید آن ها را به مشتری حضوری نیز تبدیل کنید.

مصرف کنندگان نیز در حال حاضر در حال کشف مارکت های جدید به صورت آنلاین هستند.

 اگر به دنبال گسترش دامنه دسترسی خود و فروش بیشتر آنلاین هستید، زمان آن رسیده که از مزایای رسانه های اجتماعی استفاده کنید.

طبق آمار لایت اسپید :

 72 درصد از آمریکایی ها از رسانه های اجتماعی استفاده می کنند - طبق نظریه ی مرکز تحقیقات pew

 بیش از 25 درصد از مصرف کنندگان، محصولات جدید را به دلیل در دسترس نبودن مارک های مورد علاقه خود امتحان کرده اند.  Google Social Commerce به آینده کسب و کار شما کمک می‌کند؛ بدون اینکه مشتریان شما  نگران این باشند که کجا هستند یا چه زمانی است، می توانند به صورت آنلاین از شما خرید کنند.

ورود به تجارت اجتماعی به این معنی است که شما یک راه دیگر برای فروش دارید.

مقالات مرتبط
پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *